Stojące biurko (?!)

Z racji tego, że Fiteligent to blog nie tylko o wyciskaniu na klatę ale również o stawaniu się zdrowszym, silniejszym (nie tylko fizycznie), lepszym człowiekiem, mamy dla was dziś coś innego.

Słyszeliście kiedyś o stojącym biurku? I nie chodzi tu o biurko stojące na podłodze, bo to każde potrafi. Mówimy tu o biurku, przy którym zamiast siedzieć trzeba stać!

Już sam pomysł bardzo nam się spodobał. Teoretycznie, a i w praktyce, jak potwierdzają użytkownicy takich biurek, samo przejście z pracy przy komputerze na siedząco, do stania niesie ze sobą niesamowicie dużo zalet, a wad właściwie nie ma.

evolution_of_man

Tylko niektóre z nich to:
-Lepsza i zdrowsza postawa ciała.
Zdrowsza? To proste, wszyscy wiemy jak zgubne dla naszego kręgosłupa lędźwiowego i piersiowego może być ciągłe siedzenie w niewłaściwej (a taką najczęściej przyjmujemy przy komputerze) pozycji. Stojąc łatwiej jest utrzymać zdrowy kręgosłup, bo w złej pozycji na stojąco jest nam zwyczajnie niewygodnie. Dla spróbowania jakby to było, stojąc wyprostujcie głowę, ściągnijcie łopatki do tyłu i w dół (nie w górę!).

Lepsza? Postawa ciała to nie tylko zdrowie, ale ma także wpływ na to w jaki sposób traktują nas inni ludzie. Może się wydawać to dziwne, ale to potwierdzona naukowo prawda. Po kimś kto ma proste plecy, wypycha klatkę piersiową, ma podniesiony podbródek po prostu bije pewność siebie. Właśnie tego chcemy – ludzie liczą się z naszym zdaniem i traktują nas poważniej. Po więcej odsyłamy tu ((https://www.youtube.com/watch?v=Ks-_Mh1QhMc)) i do rozlicznych prac na temat „posture affects social behavior”.

-Oszczędność czasu (i pieniędzy)!
Ten punkt jest całkiem prosty: komputer to ogromny zjadacz czasu. Kto ma fejsa ten wie. Kto gra w gry ten wie. Kto odwiedza kwejka też wie. Widzisz, kiedy stoisz zwyczajnie nie ma czasu do zmarnowania. Zwykłe przeglądanie fejsa przez cztery godziny będzie po prostu piekielnie męczące, więc je w efekcie ograniczysz. Tym samym sposobem ze spędzania 8h dziennie przy komputerze możesz łatwo zejść do 3h. Stać 3h przy komputerze jeszcze da radę, ale 8? Nope!
steam
-Zwiększona koncentracja
W związku z tym, że podczas stania przy biurku jest jak na siłowni, czyli cytując klasyka „nie ma opierdal*nia siea” naprawdę Twoja uwaga jest skoncentrowana na tym co robisz. Jesteś jakieś pierdyliard razy bardziej produktywny (ta liczba to tylko strzał, jak ktoś zrobi badania na ten temat to zaktualizujemy). Pomyśl o tym. Jeżeli masz się np. uczyć na kolokwium lub pracować z komputera: stoisz, więc jest to pozycja w której czasu tracić nie możesz. Nie przeglądasz w tym czasie fejsa, kwejka, for internetowych czy pornosków (to by dopiero było zabawne) itp. Po prostu stoisz i czytasz tego obsranego .doca albo robisz prezentację na zarząd.

Co najlepsze to ta zasada działa w każdych warunkach: nieważne czy pracujesz w firmie, jesteś gimbusem, czy nawet uwaga: GRASZ W GRY. Dokładnie tak: stanie pozwala się bardziej wczuć w to co aktualnie robimy. Dodatkowy ogromny atut stojącego biurka, to fakt, że robimy co jakiś czas krótkie przerwy, co jest zdrowe zarówno dla umysłu jak i dla naszego ciała.

-Spalasz więcej kalorii
Jesteś grubaskiem? Powinieneś koniecznie sobie takie biureczko sprawić. Stojąc spalasz dwukrotnie więcej kalorii niż siedząc. Jeśli będziesz używać komputera 4h dziennie  stojąc, spalisz 200kcal więcej. Jeden kilogram tłuszczu to 7000kcal. Jak łatwo policzyć w ciągu kilku miesięcy można spalić kilka kilogramów nie zmieniając trybu życia. Robi wrażenie, co?

-Będziesz wiódł dłuższe i zdrowsze życie
Prowadzenie siedzącego trybu życia znacznie zwiększa ryzyko rozwinięcia, chorób serca, a także chorób metabolicznych jak cukrzyca i otyłość. Stojąc, a właściwie siedząc mniej, znacznie ograniczasz ryzyko zapadnięcia na takie choroby. Z kolei większa jest szansa, że będziesz miał żylaki kończyn dolnych, dlatego jeśli używasz takiego biurka jak my to rób sobie często przerwy :)

Do it yourself!
Spodobało Ci się? Chciałbyś takie mieć? Niestety takie ładne, gotowe biurka mogą kosztować bardzo dużo (nawet 1000pln i więcej), ale na szczęście istnieje fiteligentne rozwiązanie.

Za oryginalny pomysł odpowiada niejaki Colin Nederkoon. My tylko spolszczyliśmy jego zamysły.
To rozwiązanie kosztuje jedynie 55pln, jest przenośne i można jest postawić na swoim dotychczasowym biurku więc tak naprawdę jeżeli gdzieś pod ręką masz te lub podobne przedmioty (albo Ikeę) możesz to zrobić od ręki, a zajmie Ci to około 10-15minut.
DSCF7068 (Copy)-2

Potrzebne Ci będą:
– Stolik LACK z IKEI (najzwyklejszy, kosztuje 30pln)

– Półka  (tu już nieważne jaka, ważne, żeby mieściły się na niej klawiatura i myszka. Jeśli kupujesz ją w Ikei może to być to: VIKTOR, EKBY albo jakakolwiek inna
– wsporniki (kąt prosty) do półki
– jeśli używasz laptopa niezbędna będzie zewnętrzna klawiatura

1. Wyczyść swoje biurko. Wypiernicz z niego wszystko i postaw na nim swój stolik.

DSCF7069 (Copy)-2

2. Na stoliku ustaw swój monitor/laptop. Twoje oczy powinny sięgać górnych 2/3 monitora. Jeśli jest niżej to podstaw pod niego jakąś książkę. Najlepiej nadają się te, które wygrały nagrodę Nike, bo i tak nikt ich nie czyta.

DSCF7070 (Copy)-2

3. Półkę przymocuj do nóg stolika za pomocą wsporników (które przytwierdzisz do nóg śrubami albo gwoździami). Powinna na niej spokojnie mieścić się mysz z podkładką i klawiatura. Powinna wisieć na odpowiedniej wysokości tj. Takiej w której położona na niej twoja ręka jest zgięta pod kątem prostym, lub trochę niżej. Użyj poziomicy by półka leżała równo. Jeśli nie masz, po prostu dobrze odmierz odległości na których instalujesz wsporniki.

DSCF7071 (Copy)-2

VOILA! Stojące biurko gotowe! Można? Można!

DSCF7072 (Copy)-2

No to bądź zdrów! :)

P.S: Aha, jest jeszcze jeden plus. Można tańczyć przy komputerze! No homo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *